1. شمس
  2. >
  3. اتاق فکر استانی
  4. >
  5. مركزي

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

مركزي 8 خرداد 1394 ساعت 10:03

اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

اولین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی

با توجه به رسالت اتاق فکر استان مرکزی در جهت هموار نمودن راه پیوند ظرفیت علمی مجموعه دانشگاهی استان با بخش‌های صنعتی و اجرایی، اولین همایش ملی پژوهشهای کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی به همت اتاق فکر استان مرکزی در هشتم خردادماه در دانشگاه اراک برگزار گردید.


سید ضیاء هاشمی روز جمعه هشت خردادماه در همایش پژوهش های کاربردی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی در دانشگاه اراک افزود: امروز چرخه توسعه علمی کشور نیازمند بازنگری جدی است و دانشگاهیان و اندیشمندان به عنوان موتور محرکه جامعه در این خصوص نقشی به سزا ایفا می کنند.
وی ادامه داد: پیوند دانشگاه با تصمیم سازان کشورضرورتی انکارناپذیر است و برای تقویت این حوزه باید از اتاق های فکر بهره جست چرا که توسعه همه جانبه کشور به مشارکت فراگیر همه آحاد و تصمیم سازان نیاز دارد.
معاون فرهنگی - اجتماعی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در خصوص نقش فرهنگ در توسعه محیط زیست نیز گفت: تاریخ مصرف شعارهای فرهنگی در کشور تمام شده و امروز باید نقش فرهنگ و نظام های فرهنگی را در کارکردهای اجتماعی جامعه به ویژه پاسداشت محیط زیست حیاتی تلقی کرد.
او بیان کرد: حفاظت از محیط زیست به معنای واقعی کلمه امر به معروف و نهی از منکر است و کسی حق ندارد با تبیین شخصی و استنباط فردی از دایره امر به معروف در حوزه دانشگاه تعیین تکلیف کند.
هاشمی تاکید کرد: رسیدن به سرمنزل دانشگاه اسلامی اولویت اصلی تصمیم سازان حوزه فرهنگ و علم است اما هم اینک دانشگاههای ما غیر اسلامی هم نیستند.
معاون فرهنگی - اجتماعی وزیر علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: تقویت ارزشهای فرهنگی و مدد از آموزه های دین مبین اسلام و پرهیز از حرکات ضد ارزشی عاملی حیاتی در دستیابی به شاخص های پایدار زیست محیطی است.
هاشمی ادامه داد: مسئله محیط زیست در کشور به سمت وسوی فاجعه پیش می رود و به طور یقین جامعه دانشگاهی به عنوان سردمدار تولید علم و فرهنگ در این حوزه وظیفه ای خطیر بر عهده دارد.
وی وحدت رویه و استقبال از انتقاد های منصفانه را گامی مثبت برای حرکت در مسیر توسعه پایدار محیط زیست بر شمرد .
وی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکیدات و رهنمودهای خود در زمینه محیط زیست را برای همه مخاطبان تبیین و تشریح فرموده اند، اما متاسفانه عده ای خاص در کشور به گونه ای عمل می کنند که گویی تنها این گروه، قدرت درک سخنان معظم له را دارند.
وی افزود: سوء رفتارهای اجتماعی، امروز بلای جان محیط زیست شده و به جرات باید گفت نگاه فرهنگی به مقوله محیط زیست یکی از راهکارهای قدرتمند در دستیابی به توسعه این حوزه است.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری نیز گفت: سرعت تخریب محیط زیست و چالش های منابع آب ،خاک و طبیعت، ویژگی مشترک سالهای اخیر و دولتهای مختلف است .
محمد فاضلی بیان کرد: شدت مصرف انرژی، کاهش بهره وری، کشاورزی ناپایدار و آلایندگی های زیست محیطی، همیشه رکنی جدا نشدنی از چالش های دولت های مختلف در ایران بوده است.
وی ادامه داد: اتاق های فکر نخبگان و اندیشمندان در دانشگاهها در واقع فرصتی برای به چالش کشیدن این معضلات و ناهنجارهای روز جامعه است.
او بیان کرد: نخبه به معنای واقعی کلمه کسی است که سرمایه ای را در جهت توسعه پایدار بسیج کند و این سرمایه می تواند در حوزه های مختلفی همچون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و زیست محیطی باشد.
وی حوزه محیط زیست را به شدت تحت تاثیر بنیانهای سیاسی در ایران دانست و افزود: به جرات باید گفت که هیچ راهکار ارزان قیمتی در ایران برای مقابله با بحرانهای زیست محیطی وجود ندارد مگر تصمیم های سخت و دردآوری که نمود پیدا کند.
فاضلی تصریح کرد: محیط زیست را به قیمت خرید و فروش رای به حراج گذاشتیم و تصمیم گیری سیاسی همواره به عنوان مانعی بر سر راه توسعه راهکارهای جلوگیری از بحرانهای زیست محیطی قد علم کرده است.
نخستین همایش پژوهش های کاربردی در نگهداشت محیط زیست،آب و منابع طبیعی بعداز ظهر امروز با ارایه مقالات برتر به کار خود پایان می دهد.
بررسی و تبیین ظرفیتهای علمی کشور به منظور رفع مشکلات زیست محیطی از اهداف این همایش یک روزه عنوان شده است .

انرژی و محیط زیست، راهکارهای اجرایی در حفاظت از محیط زیست (آب، هوا و خاک)، ایده های علمی نوین در نگهداشت منابع آب، پژوهش های کاربردی در حفاظت از منابع طبیعی، بررسی اثرات آلودگی های زیست محیطی بر سلامت انسان، بررسی نقش علوم اجتماعی در نگهداشت محیط زیست، آب و منابع طبیعی و همچنین بررسی نقش معماری نوین در ساختمان سازی سازگار با محیط زیست از محورهای این همایش است .

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.