1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

فارس 21 تیر 1394 ساعت 14:41

بررسی موضوع اشتغال و بیکاری در استان فارس(نشست سوم)

بررسی موضوع اشتغال و بیکاری در استان فارس(نشست سوم)

دهمین جلسه اتاق فکر استان فارس با موضوع اشتغال و بیکاری روز چهارشنبه مورخ 16 اردیبهشت ماه 1394 در دفتر معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز تشکیل شد. در این نشست که با حضور جمعی از اساتید و نخبگان دانشگاهی برگزار شد، موضوع اشتغال و بیکاری به بحث و تبادل‌نظر گذاشته شد.

شرکت کنندگان نشست

دکتر کریم اسلاملوئیان مدیر گروه اقتصاد اتاق فکر، مهندس فریدون فرقانی رییس اتاق بازرگانی فارس، مهندس محمدصادق حمیدیان رییس انجمن مدیران صنایع فارس، دکتر عباس امینی فرد عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد واحد شیراز، دکتر روح‌الله شهنازی عضو هیئت‌علمی بخش اقتصاد دانشگاه شیراز. دکتر زهرا دهقان شبانی عضو هیئت‌علمی بخش اقتصاد دانشگاه شیراز و دکتر پرویز رستم زاده عضو هیئت‌علمی بخش اقتصاد دانشگاه شیراز و آقای سید علی‌اصغر تقویان سادات دبیر اتاق فکر استان فارس

.

مشروح مباحث نشست

در ابتدای جلسه مهندس حمیدیان رییس انجمن مدیران صنایع فارس گزارشی از وضعیت اقتصادی استان فارس ارائه داد و گفت:

این گزارش اقتصادی مربوط به سال 92 استان فارس هست. به‌طوری‌که جمعیت استان در سال 92 با متوسط رشد سالانه 17/1 درصد در سال‌های 92-85 حدود 4688 هزار نفر بوده است. (جمعیت مناطق شهری 000/882/3 درصد و جمعیت مناطق روستایی 000/400/1) در سال 92 نرخ مشارکت اقتصادی 6/37 درصد بوده است. این نرخ در مردان 4/63 در صد و در زنان 4/11 درصد بوده است.

همچنین در سال 92 شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی خانوارهای شهری به نسبت به سال گذشته 6/36 درصد افزایش داشته است. درحالی‌که نرخ تورم کشور طی همین مدت 8/34 درصد بوده است.

وی اضافه کرد: درآمدهای عمومی مصوب استان 655/177/054/7 ریال در سال 91 به 000/968/058/10 ریال در سال 92 افزایش‌یافته که رشد 5/42 درصدی و تحقق 102 درصدی را نشان می‌دهد.

در این راستا بررسی وضعیت سهم انواع درامدهای عمومی در سال 92 نشان می‌دهد که 9/87 درصد درامدهای استان را درامدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد.

همچنین در سال 92 میزان سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها 219/221 میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال قبل 28 درصد افزایش داشته است.

از طرفی محصول ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال 1390 به مبلغ 262027 میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال قیل 9/36 درصد افزایش داشته است.

همچنین ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی صادرشده از گمرکات استان در سال 92 با یک رشد جهشی از رقم 15 میلیون دلار به رقم 89 میلیون دلار رسیده است.

در سال 92 هم متوسط هزینه‌های سالانه یک خانواده شهری در استان 198 میلیون ریال بوده که نسبت به سال قبل 05/ درصد افزایش داشته است و متوسط هزینه‌های سالانه یک خانوار روستایی در فارس هم 129 میلیون ریال بوده که نسبت به سال قیل 4/7 در کاهش داشته است.

وابستگی شدید بخش کشاورزی استان به منابع آب‌های زیر زمینی به‌گونه‌ای است که 90 درصد آب موردنیاز این بخش در استان از این منابع تأمین می‌شود.

وضعیت تخلیه سالانه آب در استان در شرایط نرمال: مصرف آب کشاورزی 95 درصد، مصرف آب شرب 4 درصد و مصرف آب صنعت 1 درصد از 9 میلیارد مترمکعب حجم آب مصرفی هست.

مهندس حمیدیان در ادامه جلسه به وضعیت آموزش عالی در استان پرداخت و بیان داشت: در سال تحصیلی 93- 92 حدود 125403 دانشجو در دانشگاه‌های دولتی مشغول تحصیل هستند که از این تعداد حدود 62 درصد را دانشجوی دختر تشکیل داده است. همچنین در سال تحصیلی فوق 114045 دانشجو در واحدهای تابعه دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل بوده‌اند.در حوزه صنعت و معدن تعداد جواز تأسیس صادرشده بخش صنعت با افزایش 4/16 درصد به 1785 فقره در سال 92 رسیده است. در سال 92 تعداد 63 فقره پروانه بهره‌برداری با ایجاد اشتغال 619 نفر و میزان سرمایه‌گذاری 421000 میلیون ریال صادر گردید.

وی به حوزه کشاورزی هم اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 92 سهم استان فارس در تولید گوشت قرمز در مقایسه با کشور افزایش‌یافته است و توانسته رتبه یک کشوری را به خود اختصاص دهد. در تولید تخم‌مرغ سهم استان در دوره مزبور ثابت و در جایگاه پنجم کشوری و در سهم تولید گوشت مرغ از تولید کل کشور نسبت به سال 91 افزایش‌یافته است و در رتبه چهارم قرار گرفت.سهم شاغلین بخش کشاورزی فارس 8/19 درصد اشتغال استان را در بردارد و 40 درصد ارزش دارای صادرات غیرنفتی استان متعلق به بخش کشاورزی است همچنین 11 درصد کل تولیدات کشاورزی کشور مربوط به فارس هست (رتبه اول کشور)7/8 درصد ارزش‌افزوده بخش کشاورزی کشور مربوط به بخش کشاورزی فارس است.همچنین سهم بخش‌های اقتصادی استان در ارزش‌افزوده کشاورزی 6/16 درصد ساختمان 6/5 درصد، صنعت و معدن 6/25 و خدمت 9/51 درصد هست. سهم بخش‌های اقتصادی استان اشتغال خدمات 2/48 درصد، صنعت 1/32 درصد و کشاورزی 8/19 درصد است.استان فارس درزمینهٔ تولیدات باغی، گندم، بادام، ذرت دانه‌ای، انجیر، (در کشور و جهان) انار، گوجه‌فرنگی، توسعه سطح باغات زیتون و گوشت قرمز مقام اول و در تولیدات محصول زارعی مقام دوم را دارا بوده است.

وی در پایان سخنانش گفت: خشکی، کم‌آبی، خشک‌سالی‌های پی‌درپی مهم‌ترین چالش توسعه استان فارس است.

.

مهندس فرقانی رییس اتاق بازرگانی استان فارس هم در این نشست گفت: برای جلوگیری از اتفاقات گذشته در حوزه اشتغال و بیکاری باید آینده‌نگری داشته باشیم تا معضلات جدیدی دامنه این حوزه را نگیرد.

وی افزود: در حال حاضر 5/3 میلیون نفر بیکار فارغ‌التحصیل در کشور داریم و 5 میلیون نفر در دانشگاه‌ها هم مشغول تحصیل هستند. از مجموع این تعداد فارغ‌التحصیل و دانشجو 500 هزار نفر سهمیه استان فارس است که اگر مسئولین استان برای این مهم چاره‌جویی نکنند برای امر اشتغال در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.

رییس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: هم‌اکنون حلقه مفقوده در کشور ما سازمان برنامه و بودجه است. در حال حاضر متولی اشتغال در کشور نداریم. فقط در قانون اساسی اشاره‌شده است که دولت موظف است برای آحاد مردم درزمینهٔ اشتغال بستر سازی نماید.

وی اضافه کرد: در استان فارس 80 درصد اشتغال را بخش خصوصی ایجاد کرده، اما مناسبات و تعیین تکلیف‌ها را دولت انجام می‌دهد.

مهندس فرقانی تصریح کرد: موضوع اشتغال باید به‌صورت ریشه‌ای حل شود و در این راستا حضور بخش خصوصی در امر توسعه باید مؤثر واقع شود. دستگاه‌ها باید هماهنگ عمل کنند و حال و آینده را باهم ببینند.

وی بابیان اینکه آیا دانشگاه‌ها در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای کارکرده‌اند گفت: در این زمینه ما حاضریم با دانشگاه‌ها همکاری کنیم. از طرفی بایستی درزمینهٔ برنامه توسعه‌ای کار تحقیقاتی و مطالعاتی شود که ما کجای کار قرار داریم و با سامان‌دهی سازمان برنامه و بودجه کار راحت‌تر می‌شود.

.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

متون سیاستی منتشرشده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوماً نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.