1. شمس
  2. >
  3. اتاق فکر استانی
  4. >
  5. قزوين

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

قزوين 20 اسفند 1393 ساعت 13:02

بحران پسماندهای شهری و صنعتی در استان قزوین

بحران پسماندهای شهری و صنعتی در استان قزوین

پس از اولویت‌بندی مسائل محیط‌زیست استان قزوین در جلسه نخست (14بهمن 1393)، دومین نشست تخصصی اتاق فکر استان درباره مسائل محیط‌زیستی به «بحران پسماندهای شهری و صنعتی» اختصاص یافت. با توجه به گستردگی موضوع و محدویت زمان جلسه، فقط مسائل مربوط به پسماندهای شهری و صنعتی، شهر صنعتی البرز و تصفیه خانه آن مطرح شد.<br/>این نشست دهم اسفند 1393 در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.<br/>

در این نشست افراد زیر حضور داشتند:

دکتر فضلی (هیئت علمی دانشگاه و مدیر اتاق فکر استان)، دکتر شلویری (مدرس دانشگاه و فعال محیط‌زیست)، مهندس شکوری (فعال محیط‌زیست)، مهندس کمالی (فعال محیط‌زیست)، مهندس حسن‌پور (فعال محیط‌زیست)، مهندس کیان پور (فعال اجتماعی)، مهندس رضا کاکاوند (مسئول تحقیقات هواشناسی و فعال محیط‌زیست)، مهندس طالقانی (فعال محیط‌زیست)، مهندس حسین‌پور (فعال محیط‌زیست)، مهندس غلامرضا احدی (کارشناس محیط بهداشت)، مقدم (عضو شورای اتاق فکر)، مهندس وفاپور (کارشناس اداره آب و فعال محیط‌زیست)، مهندس صدری (کارشناس محیط‌زیست آب‌وخاک)، دکتر جهانشیر (مدرس دانشگاه، فعال محیط‌زیست) و کشاورزیان (دبیر اتاق فکر استان) برگزار شد.

استان قزوین از جمله استان‌های صنعتی کشور است، استانی که با داشتن ده شهرک صنعتی و چندین ناحیه صنعتی از قطب‌های صنعت به شمار می‌رود. به دلیل عدم رعایت اصول آمایش سرزمین شهر صنعتی البرز در یکی از حاصلخیزترین دشت‌های کشور یعنی دشت قزوین احداث شده و این توسعه صنعتی در استان ادامه یافته و سبب تبدیل یکی از قطب‌های کشاورزی به قطب صنعتی شده است. عدم نظارت و مدیریت کارآمد در گذشته و تاکنون سبب شده که محیط‌زیست منطقه در این توسعه بی‌ضابطه و لجام‌گسیخته آسیب‌های بزرگی را متحمل شود. در این نشست اعضای متخصص محیط‌زیست، با توجه به اولویت و اهمیت موضوعات به بررسی آلاینده‌های صنعتی استان و بالاخص شهر صنعتی البرز پرداختند.

.

عمده آلاینده‌های زیست‌محیطی استان

قسمت عمده‌ی آلاینده‌ها و پسماندهای صنعتی در استان قزوین مربوط به شهرک صنعتی لیا و شهر صنعتی البرز است. با وجود تصفیه‌خانه در دو شهر صنعتی مذکور، ایرادهای بسیاری در عملکرد آن‌ها مشهود است.

انتقال فاضلاب شهری الوند به این تصفیه‌خانه و عدم تناسب حجم آب وارد شده با ظرفیت تصفیه‌خانه به خصوص در مواقع بارندگی‌ها، موجب سرریز شدن آب‌های آلوده به مواد شیمیایی به مزارع اطراف شهر صنعتی و همچنین نشت به سایر منابع آب منطقه شده و می‌شود. این معضل ناشی از عدم مدیریت و نظرات بر عملکرد بوده و ادامه دارد.

روش جمع‌آوری و انهدام زباله‌های صنعتی به‌صورت کاملا بی‌خطر انجام نمی‌شود و به طور کلی در اثر سوزاندن زباله در طراحی پلنت‌ها (کارخانه زباله‌سوز) مشکلات زیست‌محیطی چندی ایجاد می‌شود. پسماندهای صنعتی با پسماندهای خانگی در گورستان زباله محمدآباد باهم دپو شده که این امر احتمال آلوده شدن شیرابه‌های گورستان با مواد خطرناک صنعتی و نشست آن به آب‌های زیرزمینی منطقه را افزایش می‌دهد.
فاضلاب صنعتی صنایع از نوع سمی و رسوبی خطرناک است از جمله کارخانه‌های تولید سموم گیاهی (شیمی کشاورز) و یا کاشی‌سازی‌ها که پس از صاف کردن آب در داخل تصفیه‌خانه پسماند حاصل در محیط باز دپو شده و به محل‌های دیگر منتقل می‌شود؛ و روزها باقی می‌ماند و پس از خشک شدن توسط باد و جریان هوا به صورت ریزگرد در هوا معلق می‌شود که برای محیط زندگی و تنفس خطرات زیادی دارد. همچنین دپو خود موجب تخریب زمین‌های کشاورزی در اطراف حوضچه‌ها و بازگشت آن به چرخه‌ی آب‌های زیرزمینی در مواقع بارندگی می‌شود.

در حال حاضر حدود 1600 واحد صنعتی، تجاری و بخشی از فاضلاب شهری و خانگی شهر الوند و بیدستان از طریق شبکه جمع‌آوری پساب‌ها به تصفیه‌خانه هدایت می‌شود ولی عدم پیش‌تصفیه پساب‌های صنعتی در واحدهای صنعتی و عدم رعایت استانداردها در پساب خروجی و در نهایت آغشته شدن انواع پساب‌های صنعتی خطرناک باهم در شبکه فاضلاب شهر صنعتی باعث آلودگی زمین‌های کشاورزی در این منطقه شده است.

.

جمع‌بندی

تصفیه‌خانه شهر صنعتی البرز مجهز و پیشرفته هست ولی سیاست‌های غلط مدیریت شرکت صنعتی شهر مذکور باعث شده که این تصفیه‌خانه با پذیرش فاضلاب بیش‌ازحد مجاز قادر به انجام تصفیه استاندار نبوده و موجب انتشار آلودگی در محیط‌زیست اطراف شود.
با توجه به اهمیت موضوع، عدم وجود اطلاعات دقیق از منابع موثق و مستقل در خصوص میزان آلودگی‌های ایجادشده و وارد شده به زمین‌های کشاورزی و تأثیر آن بر منابع، بروز شایعات را تقویت کرده و نیز تصمیم سازی در این خصوص را با مشکل مواجه می‌کند. لذا ایجاد مکانیسم جمع‌آوری و شفاف‌سازی اطلاعات موثق و نظارت بخش غیردولتی متخصص در این خصوص ضروری است.
با توجه به اینکه در حال حاضر بخش قابل توجهی از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی غیرفعال هستند، در صورت فعال شدن این واحدها ورود فاضلاب این واحدها به چرخه تصفیه، تصفیه مؤثر فاضلاب‌ها و آلودگی ناشی از عملکرد ناقص تصفیه‌خانه بحران‌زا خواهد شد.

.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.