1. اولویت‌های سیاستی
  2. >
  3. خانواده و جمعیت

نوع مطلب: خبر

فارس 2 اسفند 1393 ساعت 08:53

بررسی وضعیت جمعیت شناختی استان فارس

بررسی وضعیت جمعیت شناختی  استان فارس

هفتمین جلسه اتاق فکر استان فارس با بررسی وضعیت جمعیت شناختی استان فارس روز پنج شنبه مورخ 30 بهمن93 ساعت 30: 15 به ریاست دکتر سعید رحیمیان در دفتر معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز تشکیل شد. در این نشست که با حضور جمعی از نخبگان دانشگاهی، مدیران و کارشناسان استان برگزار شد، وضعیت جمعیت شناختی استان به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

شرکت‌کنندگان در جلسه

دکترمحمد تقی عباسی، دکتر سید بصیر هاشمی، دکتر مسعود حسینچاری، دکترحلیمه عنایت، دکتر سید مجتبی واعظی، دکتر علیار احمدی، دکتر محمد مهدی مرادی خلج، موسوی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس، خانم دکتر مرادی از دفتر جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی شیراز و آقای امین محمودی معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت و احوال استان فارس

.

اهم مباحث جلسه

1. برخی از افراد کاهش باروری بعد از سال 1368 را زیر سوال می برند در حالی که کاهش باروری بعدا از 1365 ضروری، اجتناب ناپذیر و مفید بوده است. در گذار جمعیتی مرگ و میر شروع به کاهش کرد اما باروروی بالا ماند. بنابراین با انفجار جمعیت روبرو شدیم. باروری نمی تواند برای همیشه بالا بماند چون ظرفیت های زمین محدود است. همه کشورهای دنیا باروی خود را به سطح پایین رساند اند یا در حال کاهش باروی هستند. بنابراین ایران هم در این رابطه استثناء نبوده است.
2. خوشبختانه سیاست های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در اردیبهشت 1393 ابلاغ شد که به شرایط سردرگمی و ابهام پایان داد. یکی از موارد ابلاغ شده رصد تمام وقت وضعیت جمعیتی کشور و اتخاذ سیاستهای علمی مرتبط است. بنابراین نیاز است که متخصصان حوزه جمعیت همواره این موضوع را پیگیری کنند.
3. یکی از مهمترین دلایلی که در سرشماری 1390 باروری زیر حد جایگزینی را نشان داد، نحوه محاسبه آن است. باروی محاسبه شده یک شاخص مقطعی است. در صورتی که اگر به صورت طولی جمعیت را نگاه کنیم، باروری ما بالای 2 خواهد بود. به عنوان مثال زنان 35-30 سال که متوسط سن آنها 5/32 سال است. در سرشماری 1380 زنان 5/1 فرزند داشتند و این در حالی است که این زنان به طور متوسط حداقل 15 سال برای اینکه به 2 برسند وقت دارند. از طرف دیگر در سالهای اخیر افزایش سن ازدواج و تأخیر در ازدواج هم وجود داشته است که باعث شده باروری مقطعی کاهش نشان دهد. بنابراین نیاز است که تعامل ساختار سنی، تغییر در سن ازدواج و نرخهای باروری توسط جمعیت شناسان در نظر گرفته شود تا سیاست گزاری ها متکی بر شواهد و علمی باشد.
4. در حال حاضر ما با گشتاور رشد جمعیت روبرو هستیم. یعنی متولدین بعد از انقلاب که نسل بزرگی بودند به سن ازدواج و باروری رسیده اند بنابراین ما با متولدین زیادی روبرو شده ایم. شواهد این موضوع افزایش تعداد متولدین از سال 1380 تا کنون است. در سال 1380 حدودا 1.100.000 نفر متولد داشته ایم که تا سال 1392همواره در حال افزایش بوده است. تعداد متولدین در سال 1392 به 1.470.000 نفر در سال رسیده است. بنابراین لازم است که در مورد زمان دقیق اجرای سیاست تشویقی مطالعه و حساسیت بیشتری داشت.
5. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مطالعات نشان می دهد که تعداد ایده آل فرزند در ایران بالای 2 است. بنابراین باروری طولی ما که در پایان اتمام دوره باروری زنان محاسبه می شود به 2 فرزند خواهد رسید. کافی است برنامه ریزی برای افراد نابارور به صورت مطلوبی انجام گردد. این امید وجود دارد که مسائل تا حدود زیادی رفع شود. از طرفی این هشدار را باید داد که اجرای نامناسب سیاست های تشویقی می تواند تبعات نامناسبی از جمله رشد ناباروریهای ناخواسته و سقط جنین را به همراه داشته باشد. آن طوری که گزارش های غیر رسمی حاکی از این رخداد در سال گذشته هم می باشد.
6. نکته قابل تامل دیگر حساسیت نسبت به بحث های غیر قابل علمی در جامعه است. به عنوان مثال در جامعه بحث های متعددی می شود که خانواده ها تک فرزند و بی فرزند شده است. در صورتی که از این نکته یک سوء استفاده وجود دارد. در سال های اخیر خوشبختانه جوانان خیلی زیادی ازدواج کرده اند یا به تازگی یک بچه به دنیا آورده اند. این اتفاق خوبی است. نمودار سنی پدران و مادران خانواده های تک فرزند و بی فرزند نشان می دهد که این خانواده ها اکثراً کمتر از30 سال سن دارند و اکثراً به تازگی تشکیل خانواده داده اند بنابراین طبیعی است که بی فرزند باشند و یا تک فرزندباشند.

7. تاکید بر لزوم توجه استانی و منطقه ای به موضوع جمعیت از یک سو و از طرف دیگر لزوم مطالعات جمعیت شناختی و جامعه شناختی به منظور ارائه تصویر واضح تری از دورنمای جمعیتی کشور

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.