1. شمس
  2. >
  3. اتاق فکر استانی
  4. >
  5. فارس

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

فارس 24 آبان 1393 ساعت 15:50

بررسی بحران آب و محیط زیست در اتاق فکر استان فارس (نشست نخست)

بررسی بحران آب و محیط زیست در اتاق فکر استان فارس (نشست نخست)

سومین جلسه اتاق فکر استان فارس با موضوع بحران آب و محیط زیست روز پنجشنبه مورخ 22 آبان 1393 در دفتر معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز تشکیل شد. در این نشست که با حضور جمعی از نخبگان دانشگاهی برگزار شد، مواردی چون علل بحران آب، مدیریت آب های سطحی، تغییرات آب و هوایی، سوء مدیریت سیاسی منابع آب، غلبه نگاه های ناحیه ای و منطقه ای و مسائل فنی بحران آب به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

شرکت‌کنندگان در جلسه

دکتر محمدمهدی مرادی خلج استادیار بخش تاریخ دانشگاه شیراز، دکتر مجید موحد مجد دانشیار بخش جامعه‌شناسی، دکتر کریم اسلاملوئیان دانشیار بخش اقتصاد، دکتر عزت‌الله رئیسی استاد دانشکده کشاورزی، دکتر سید بصیر هاشمی دانشیار دانشگاه پزشکی شیراز، دکتر سید مجتبی واعظی استادیار دانشکده حقوق، دکتر علیاراحمدی استادیار بخش جمعیت‌شناسی،حجه الااسلام و المسلمین رضا صمدی اهری فعال فرهنگی و مدرس حوزه علمیه شیراز، دکتر حلیمه عنایت دانشیار بخش جامعه شناسی و آقای احمدی رئیس خبرگزاری ایرنا در استان فارس

.

اهم نکات نشست

1. مهم‌‌ترین مسئله در خصوص بحران آب یافتن علل بحران آب است. متوسط آب تجدید پذیر مقدار ثابتی است. این صحبت که آب تمام می‌شود صحبت غلطی است. یکی از تئوری‌های ثابت شده در دنیا اصل توسعه‌ی پایدار است. به این معنا که نه تنها نسل گذشته ما ضرر نکند، خودمان هم ضرر نکنیم (در استفاده از منابع «آب» ) هدف توسعه‌ی پایدار رشد اقتصای است به طوری که مردم زیر فقر زندگی نکنند.

2. مشکل دیگری که در خصوص آب‌های سطحی وجود دارد این است که گاها برای یک آب، دو یا سه جا سرمایه‌گذاری شده است. مثلاً روی یک رود هم سد زده شده و هم بالاتر از آن تغذیه مصنوعی کار گذاشته شده است. چرا دریاچه‌هایی مثل بختگان، مهارلو، پریشان و طشک خشک شده‌اند؟ برداشت 3000 میلیون متر مکعب از آبی که سهم دریاچه بوده و سدسازی از دلایل این قضیه است.

3. پدیده‌ی نگران کننده دیگر تغییرات آب و هوایی است. ما در جنوب ایران 5% کاهش بارندگی خواهیم داشت،اگر شرایط رعایت نشود می‌توان تا 25% کاهش خواهیم داشت. بحران آب مسئله‌ای است که تنها با پول حل نمی‌شود. اینکه چرا این بحران با پول حل نمی‌شود به علل بحران آب برمی‌گردد؛ اول اینکه متخصصان ما این بحران را پیش‌بینی نکردند. دومین علت به عدم رعایت کشاورزان ما بر می گردد(چاه غیرمجاز حفر می‌کنند). علت سوم عدم توسعه‌ی صنعت است. چهارمین علت هم عدم توسعه قانون است. علت پنجم هم پشتوانه‌ی مردمی و آخرین علت هم محدودیت تکنولوژی در بحث آب می باشد.

4. فشارهای سیاسی که گاها از سوی برخی نیروها و افراد اعمال می‌شود در حفر چاه‌های غیرمجاز بسیار تأثیرگذار بوده است.

5. نگاه‌های ناحیه‌ای و منطقه‌ای و این که هرکسی می‌خواهد آمار منطقه خود را بالا ببرد آسیب زننده است. در مسائلی که یک ارگان درگیر است (مثل سدسازی) کار روان و راحت پیش‌ می‌رود اما مسائلی دیگر همچون پُرکردن چاه‌های غیر مجاز که چندین ارگان را درگیر می‌کند بسیار سخت و پرچالش است.

6. مسئله دیگر در بحران آب که جنبه‌ی فنی دارد این است که آبیاری قطره‌ای در دشت‌های با بیلان منفی، اگر کشت را توسعه دهید، بدترین چیز برای آن دشت است. باید قانونی برای جلوگیری از توسعه‌ی کشت زمین تصویب شود (در حال حاضر چنین قانونی وجود ندارد). آبیاری قطره‌ای در دشت‌ها بحران آب را تشدید کرده است. در ایران بحران آب وجود دارد اما کمبود آب خیر. استان فارس نیز کمبود آب ندارد اما مدیریت غلط و فرهنگ نادرست استفاده کشاورزی باعث بحران آب شده است .

.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

متون سیاستی منتشرشده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوماً نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.
حسین صارمی

7 مهر 1397 ساعت 04:41

با عرض سلام، دکتر سعید رحیمیان
اتاق فکر استان فارس فاقد اب و هواشناس اونهم مخاطرات اب و هواشناس است، و جلسه‌های برگزار میشود در خصوص مخاطرات و از کارشناسان تاریخ، و. ..استفاده میشود. استان فارس با این وسعت یک کارشناس اب و هواشناسان در اتاق فکر ندارد. واقعا جای تاسف است.