1. رویدادها

نوع مطلب: خبر

11 بهمن 1395 ساعت 14:23

نشست بررسی گزارش موسسه مک‌کینزی درباره اقتصاد ایران آغاز شد

نشست بررسی گزارش موسسه مک‌کینزی درباره اقتصاد ایران آغاز شد

سی و پنجمین گفتگوی راهبردی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با موضوع «ارزیابی گزارش موسسه مک‌کینزی: ایران؛ فرصت رشد یک تریلیون دلاری» با سخنرانی مرتضی الله‌داد معاون اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران لحظاتی پیش آغاز شد.

در این نشست که از ساعت 14 آغاز شده است گزارش موسسه جهانی مک‌‌کینزی در ژوئن 2016 میلادی بررسی می‌شود. تحقیقات مؤسسه جهانی مکنزی با روش‌شناسی «خرد-به-کـلان»، رونـدهای اقتصـاد خـرد صنعت را بررسی می‌کند تا درک بهتری از نیروهای اقتصاد کلان، کـه بـر راهبـرد کسب‌وکار و سیاسـت عمومی اثرگذار هستند، ایجاد کند. تحقیقات این موسسه بر شش موضوع بهره‌وری و رشد، منابع طبیعی، بازار کار، سیر تکاملی بازارهای مالی جهانی، اثرات اقتصادی فناوری و نوآوری و شهرنشینی تمرکز دارد. این گزارش در مورد نقاط قوت و چالش‌های اقتصاد ایران و پتانسیل‌های آن طی دو دهه آینـده تـا سـال 2035 بحث می‌کند. درحالی‌که محیط سیاسی و ثبات از اهمیت شایانی برای برونداد اقتصادی ایران برخوردار هسـتند، امـا موسسه جهانی مک کینزی در این گزارش در مورد سیاست نظر نداده است. بر اساس رویکرد خرد به کلان موسسه جهانی مک کینزی که تصویری جامع از تحلیلی بخش به بخـش ایجـاد می‌کند، ایـران پتانسیل رشد یک تریلیون دلاری تولید ناخالص داخلی و ایجاد 9 میلیون شغل را تا سال 2035 دارد. این امر متضمن نرخ رشد اقتصادی سالانه 6.3 درصدی با نرخ‌های ارزی است که پیش‌بینی‌شده طی دو دهـه آینده به‌تدریج افزایش مییابد. چنین رشدی مستلزم سرمایهگذاری حـدود 3.5 تریلیـون دلاری اسـت و تولید ناخالص داخلی جهان را بیش از یک درصد افزایش میدهد. گزارش پیشرو از 3 بخش نقاط قوت اصلی، پتانسیل رشد یک تریلیون دلاری و چالش‌ها و دستور کاری برای اقدام تشکیل‌شده است.

استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.