1. شمس
  2. >
  3. اتاق فکر استانی
  4. >
  5. همدان

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

همدان 4 بهمن 1393 ساعت 20:05

برگزاری دومین جلسة اتاق فکر استان همدان

برگزاری دومین جلسة اتاق فکر استان همدان

دومین جلسة اتاق فکر استان همدان بر اساس اعلام قبلی، روز 30 دی‌ماه 1393 از ساعت 14:30 تا 17:00 در محل سازمان مرکزی دانشگاه بوعلی سینا، سالن شهید ایزدی، و با حضور ریاست محترم دانشگاه، مدیر اتاق فکر استانی، سایر اعضای شورای سیاست‌گذاری و مدعوین در حوزه‌های مختلف کشاورزی و منابع آب، اقتصاد، جامعه و فرهنگ تشکیل شد. در این جلسه، ابتدا مدیر اتاق فکر به ارائة گزارشی در خصوص فرآیند تکوین و شکل‌گیری، اهداف و کارکردها و رسالت‌های اتاق‌های فکر استانی پرداختند. در ادامه، دکتر منصور غلامی، ریاست دانشگاه بوعلی سینا، ضمن تشکّر از حضور مهمانان و شرکت‌کنندگان در جلسه، بر اهمیت و ضرورت تشکیل جلسه‌های اتاق فکر استانی تأکید کردند و گفتند در این اتاق فکر نمی‌خواهیم تصمیمی را به اجرا دربیاوریم، بلکه می‌خواهیم به دولت مسائل و مشکلات مردم در استان همدان را بر اساس نظرات کارشناسی نخبگان استان انعکاس دهیم. ایشان گفتند برای مسئله‌‌یابی موضوعات مختلف و اولویت‌بندی آن‌ها و ارائة یکسری پیشنهادها به دولت، باید جلسه‌های بیش‌تری تشکیل شود.

حاکمیت پارادایم دولتی بر روند سیاست‌گذاری

در ادامه دکتر پاک‌سرشت، از اعضای شورای سیاست‌گذاری اتاق فکر استانی، ضمن اشاره به خلأ موجود در نظام تصمیم‌گیری و حاکمیت پارادایم دولتی بر تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های استانی، گفتند این وضعیت سبب شده است تا آنچه درنهایت اتّفاق می‌افتد گویای واقعیت و ماهیت آن مسئله نباشد و برای همین، این ضرورت احساس شده است که دانشگاه‌ها از باب مأموریت و مسئولیت اجتماعی‌شان در این موضوعات ورود پیدا کنند. تمرکز اتاق‌های فکر استانی بر مسائل خاص استان‌ها و ارائة گزارش‌های مسئله‌شناسی و مشاوره‌ای به دستگاه‌های اجرایی است.

بحرانی بودن وضعیت اکوسیستم در استان همدان

پورمجاهد از شرکت‌کنندگان در جلسه اظهار داشتند مهم‌ترین مسئلة استان همدان آب است. در ادامه، دکتر اسدیان، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات کشاورزی، بر طرح درست و صحیح مسائل استان همدان تأکید کردند. ایشان گفتند: شرایط زیست‌محیطی استان بسیار تأسف‌بار است. تحقیقات ما نشان می‌دهد که از سال 1370 تاکنون سطح آب‌های زیرزمینی به شدت پایین رفته است. تنوع گونه‌های گیاهی تغییر کرده است. به باور ایشان اگرچه حجم بارندگی‌ها خیلی تغییر نکرده است، امّا دفعات آن زیاد شده است. بااین‌حال، بارندگی‌ باران‌های جنّی، مؤثر نیستند. ایشان مسئلة اکوسیستم در همدان را بسیار بحرانی‌تر از سایر مناطق کشور ازجمله یزد، با شرایط خاص کویری، دانستند و گفتند متوسّط سطح اُفت آب‌های زیرزمینی در استان یزد 40 سانتیمتر است درحالی‌که در همدان 75 سانتیمتر است. اسدیان مشکل دیگر مبتلابه استان همدان را تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی و زیست‌محیطی دانستند و گفتند که این موضوع در همدان خیلی جدی گرفته نمی‌شود. اعتبار خیلی از طرح‌های تحقیقاتی را کم دانستند. تولیدات کشاورزی موضوع دیگری بود که اسدیان به آن اشاره کرد و گفت: چرا باید در استانی مانند همدان بااین‌همه پتانسیل علمی، محصولاتی تولید شوند که میزان سموم بکار گرفته‌شده در تولید آن‌ها بیش‌تر از حدّ معمول است. ایشان درنهایت اظهار داشتند که فعالیت‌های علمی باید هدفمند شود، طوری که پاسخ‌گوی مسائل و مشکلات استان باشد، نه صرفاً افراد و مجریان تحقیق.

یعقوبی از دیگر شرکت‌کنندگان در جلسه بر تقویت ارتباط کمیته‌های تخصّصی اتاق فکر استانی با دستگاه‌های اجرایی تأکید کردند. میرزایی بر اهمیت آینده‌پژوهشی و نقش آن در توسعه و پیشرفت جامعه تأکید کردند و گفتند که طوری برنامه‌ریزی کنیم که در سند برنامة 1399-1395 برنامة خوبی برای استان همدان طرّاحی کنیم. ایشان بر اهمیت و ضرورت تأسیس دوره‌های تحصیلی خاص استان همدان در دانشگاه تأکید کردند. دکتر بهادری، دبیر اتاق فکر سازمان جهاد کشاورزی همدان، فقدان برنامه‌های راهبردی در دستگاه‌های اجرایی را یکی از مسائل مهم مبتلابه همدان دانستند. اصلاح ساختار و بهینه‌سازی نظام بهره‌برداری کشاورزی موضوع دیگری بود که بهادری به آن اشاره کردند و گفتند چنانچه ساختار نظام بهره‌برداری کشاورزی ما بر اساس شرایط توسعه‌ای و تغییرات اقلیمی طرّاحی و بهینه می‌شد، طبیعی بود که الآن بر اساس منابع آب تجدیدشونده تولید می‌کردیم.

مشارکت دانشگاهیان در برنامه‌ریزی‌های توسعة ملّی و منطقه‌ای

نادری‌فر، مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان، بر تقویت ارتباط میان دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه و استفاده از دانش نخبگی در مدیریت و برنامه‌ریزی استان تأکید کردند و گفتند دست یاری به‌سوی دانشگاهیان دراز می‌کنیم و انتظار داریم دانشگاه محدودیت‌های ما را ببیند و متناسب با آن‌ها برای ما راه‌حل ارائه دهد. ایشان تأکید کردند که تصمیم‌گیری‌ها باید مبتنی بر مطالعه و تحقیق باشد. دکتر حسینی از اعضای شورای سیاست‌گذاری اتاق فکر استان، تشکیل اتاق‌های فکر استانی را نوعی بازتعریف رسالت دانشگاه و دانشگاهیان در راستای تقویت مشارکت آن‌ها در برنامه‌ریزی‌های توسعة ملّی و منطقه‌ای دانستند. ایشان اظهار داشتند با توجّه به این‌که اهداف، کارکردها و برنامه‌های اتاق فکر استانی و رسالت آن تعریف‌شده، جلسات اتاق فکر همدان به‌طور تشخّص و بدون فوت وقت، باید متمرکز بر مسئله‌شناسی مسائل خاص مبتلابه استان همدان و ارائة برنامه‌های راهبردی در این زمینه باشد. درنهایت، دکتر عروتی موفق، معاون اجتماعی ـ فرهنگی دانشگاه و از اعضای شورای سیاست‌گذاری اتاق فکر استان، تأکید کردند که کاری نکنیم که اتاق فکر در عرض نهادهای دیگر قرار بگیرد. ایشان تعدّد مشاغل اعضای اتاق‌های فکر را از آسیب‌های جدی دانستند و تأکید کردند از افرادی که فِراغ بال بیش‌تری دارند در جلسه‌های اتاق فکر استفاده بشود.

اعضای شورای سیاست‌گذاری اتاق فکر، با جمع‌بندی مسائل و موضوعات مطرح‌شده در جلسه، مسئلة آب و محیط‌زیست را در اولویت و دستور کار خود قرار دادند و تصمیم گرفتند که جلسة آتی اتاق فکر با دعوت از کارشناسان و متخصصین مسائل آب و محیط‌زیست در دو هفتة آینده تشکیل شود.

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.