1. شمس
 2. >
 3. اتاق فکر استانی
 4. >
 5. مركزي

نوع مطلب: اتاق فکر استانی - قدیم

مركزي 15 دی 1393 ساعت 13:45

نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با اعضای شبکه محیط‌زیست و منابع طبیعی استان و دستگاه‌های دولتی مربوطه

نشست تخصصی اتاق فکر استان مرکزی با اعضای شبکه محیط‌زیست و منابع طبیعی استان و دستگاه‌های دولتی مربوطه

چهارمین جلسه اتاق فکر و دومین نشست دربارة مسائل زیست‌محیطی استان در روز دوشنبه هشتم دی‌ماه در دفتر شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست آقای دکتر آقاخانی ریاست محترم شبکه منابع طبیعی و محیط‌زیست ضمن خوش‌آمد گویی در ابتدای جلسه بیان داشتند این جلسه در راستای تعامل بهتر میان بخش دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد و دانشگاه است تا با برنامه‌ریزی جامع به‌صورت کاملاً تخصصی بتوانیم برای حل معضلات موجود در حوزه‌های محیط‌زیست، منابع طبیعی و کشاورزی گام‌های مؤثری برداریم. ایشان افزودند محیط‌زیست مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته است که از سه ضلع تشکیل‌شده است که در رأس آن اداره کل حفاظت محیط‌زیست و ضلع‌های دیگر آن منابع طبیعی و جهاد کشاورزی تشکیل می‌دهد که حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در آن احساس می‌شود. بهتر است تعامل میان سازمان‌های مردم‌نهاد ٬دستگاه‌های دولتی و دانشگاهیان استان تشکیل گردد و بیان مشکلات استان در جلسات مشترک صورت گیرد.

سپس آقای دکتر حاجی بابایی رئیس محترم اتاق فکر استان مرکزی توضیح مختصری از ساختار اتاق فکر ارائه دادند و افزودند ایده شکل‌گیری اتاق فکر در سایت شمس (شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی ) مندرج است که سایت پشتیبان اتاق فکر استان‌ها است. این ایده می‌خواهد صدای نخبگان جامعه را به بدنه مدیریتی جامعه برساند. و خلأهای دیوان‌سالاری را به‌صورت میانبر پیگیری نماید. اتاق فکر در همه استان‌ها با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری تشکیل‌شده است و هدف شنیدن نظرات، پیشنهادات و ایده‌ها است و تا جایی که بتوانیم و در حد توان کمک خواهیم نمود تا این ایده‌ها عملی و تبدیل به راهکار شوند. ما نقش واسطه داریم ما نمی‌خواهیم دوباره تحقیقات انجام دهیم و موازی با سایر دستگاه‌های اجرایی حرکت کنیم بلکه تلاش می‌کنیم از تشکل‌های زیست‌محیطی ایده‌ها را بگیریم و آن‌ها را عملیاتی کنیم. بهتر است در جلسات این اتاق فکر یک موضوع خاص با همکاری سمن‌ها و دستگاه‌های دولتی در دستور کار قرار گیرد . ایشان به دو برنامة اشاره کردند. نخست پیشنهاد دادند همایش آب ، خاک ، زندگی برگزار شود همچنین با توجه به وجود نیروی انسانی توانمند در دانشگاه‌های استان اتاق فکر واسط برقراری ارتباط بین سمن‌ها و ادارات دولتی و دانشگاه‌ها باشد.

آقای مهندس یوسفی مشاور محترم استاندار‌:

در اینجا بیان دو نکته مهم است اول اینکه هدف از نشست را ساده‌سازی کنیم تا بتوانیم راهبرد ارائه دهیم. دوم برنامه‌های بالادستی با رویکرد حل مسئله تنظیم‌شده‌اند . اگر این مجموعه با نگاه به برنامه‌های بالادستی و یا مسئله‌های محیطی راهبرد ارائه دهد به هدف رسیده است و ما می‌توانیم با رویکرد حل مسئله و رویکردهای محیطی راهکار ارائه دهیم.

آقای یوسفی مدیرکل محترم اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی:

سه بحث در منابع طبیعی وجود دارد:

 1. بحث مشکلات عمده در حیطه منابع طبیعی است . بهتر است با رویکرد حل مسئله استانی ( بومی ) حرکت کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم
 2. در جلسات بعدی اتاق فکر روی یک مسئله تمرکز داشته باشیم و کلی‌گویی را کنار بگذاریم .
 3. اصل منابع طبیعی مهجور است. عنوان داشتند منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود. تمام دستگاه‌های فرهنگی استان عضو کمیته استانی ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی می‌باشند و با مسئولیت معاونت محترم عمرانی استانداری در حال تهیه سند ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی هستیم که با این سند راهکارهای موردنیاز درزمینة فرهنگی ارائه می‌شود. که با تصویب شورای برنامه‌ریزی استانداری به شکل قانونی ارائه خواهد شد. متأسفانه سرعت تخریب در منابع طبیعی 4 تا 5 برابر احیا می‌باشد و درخواست داریم در دستور کار اتاق فکر قرارگرفته که چگونه سرعت تخریب را کاهش و یا چگونه سرعت احیا را افزایش دهیم.

آقای دکتر انصاری مدیرکل محترم اداره حفاظت محیط‌زیست :

در بحث محیط‌زیست چالش‌های فراوانی وجود دارد . استان مرکزی جزء 23 استان پدیده گردوغبار و 10 استان زاگرسی و 8 شهر آلوده کشور 18 استان تالابی 11 استان دارای فسیل و دارای تنوع زیستی غنی است. باوجوداین پتانسیل‌های زیست‌محیطی با حداقل امکانات و بدنه اجرایی ضعیف سعی کردیم وضعیت موجود را حفظ کنیم . در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها استان عضو شورای پژوهش اداره کل هستند تا از ایده‌های آن‌ها استفاده نماییم . ایشان افزودند 12 شاخص زیست‌محیطی در استان مطرح گردیده که شهرستان‌ها بر اساس این شاخص‌ها بررسی‌شده و در کارگروه آمایش استان حدود 200چالش و مشکلات زیست‌محیطی مشخص شد است .اداره کل حفاظت محیط‌زیست این 200 چالش را در اختیار اتاق فکر قرار می‌دهد تا با بررسی کارشناسانه به راهکار ارائه نمایند . مهم‌ترین چالش زیست‌محیطی استان در حال حاضر آلودگی هواست که پیشنهاد می‌شود کارگروه آلودگی هوا و مصوبات آن آسیب‌شناسی شود.

آقای دکتر احمدی:

اداره جهاد کشاورزی از سال 80 اقدام به تشکیل اتاق فکر نموده که در این زمینه پیشرو بوده است. هر کاری نیاز به الگوی رفتاری و چشم‌انداز دارد. که در این اتاق فکر هم باید چشم‌اندازی تهیه شود . اتاق فکر جهاد کشاورزی با محوریت تشکل‌ها است. ایشان افزودند که هدف اصلی اتاق فکر جهاد کشاورزی تنها بعد اقتصادی است و بعد تقاضا در الویت بعدی آن است درحالی‌که پس از تولید در آن دیده نمی‌شود. ما می‌خواهیم جهت‌گیری تغییر نموده و کشاورزی را فقط از بعد اقتصادی نگاه نکنیم و بحث عرضه را هم در نظر بگیریم .

مصوبات

ردیف

مصوبات

اقدام کننده

1

مقرر گردید200چالش محیط زیستی استان در اختیار اعضای اتاق فکر قرار گیرد.

اداره کل حفاظت محیط‌زیست

2

مصوب گردید ارزیابی و آسیب‌شناسی مصوبات کارگروه آلودگی هوا در دستور کار قرار اتاق فکر قرار گیرد.

شبکه منابع طبیعی و محیط‌زیست

3

مقرر گردید سند ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی در اختیار کلیه اعضاء قرارگرفته و اعضا نظرات خود و پیشنهادات خود را ارائه نمایند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری

4

مصوب گردید همایش آب خاک و زندگی با همکاری اداره کل منابع طبیعی برگزار شود.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری

اتاق فکر

5

مقرر گردید جلسه بعدی با توجه به تفکیک شدن موضوعات با الویت اداره کل منابع طبیعی برگزار شود.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.