1. اتاق فکر استان‌ها

نوع مطلب: خبر

كرمان 19 دی 1395 ساعت 09:18

بررسی چالش های اقتصادی استان کرمان

بررسی چالش های اقتصادی استان کرمان

جلسه کارگروه اقتصاد اتاق فکر استان کرمان با موضوع «بررسی چالش های اقتصادی استان و ارائۀ راهکارها» یکشنبه 14 آذر ماه 95 در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر برگزار شد

حاضرین

مجتبی بهمنی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر و سرپرست بورس کرمان و مدیر کارگروه اقتصاد، مصطفی زریسفی معاون سابق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، علی رئیس­‌پور استاد دانشگاه آزاد اسلامی کرمان، مهدیه افتخار افضلی کارشناس ارشد بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان، سید عبدالمجید جلائی رییس دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد دانشگاه شهید با هنر، علیرضا شکیبایی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر، حسین اکبری فرد عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر، محمد مهدی پورسعید عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر، حسن امیری مدیر عامل بانک سپه و شورای بانک ها، محمد جهانشاهی، معاون سازمان گردشگری و میراث فرهنگی استان، سید محمد حسین طباطبایی مشاور و مدیر کل میراث فرهنگی، سعید حاجی زاده شرکت خدمات بیمه ای اندیشه فردا و بیمه ایران، سید آرش علوی از اعضای اتاق بازرگانی صنایع و معادن استان کرمان و مریم ایرانمنش دبیر اتاق فکر استان.

اهم مطالب

 1. در کرمان باید علاوه بر مشخص شدن و اولویت بندی مشکلات اقتصادی، راه حل‌های مناسبی را ارائه کرد و کار به صورت جدی تر انجام شود. اتاق فکر استان می تواند این مشکلات و ارائه راهکارها را در قالب گزارش و یا طرح پژوهشی به مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری ارسال نموده و در رفع این مشکلات گام ­های موثری بردارد.
 2. محدودیت ­های سازمانی که ادارات برای انجام وظایف و رسیدن به اهداف توسعه‌­ای با آن مواجه هستند یکی دیگر از موانع است و تا این مشکل حل نشود، سازمان ­های اقتصادی در رسیدن به اهداف خود با مشکل جدی مواجه هستند.
 3. تاکید بر تفکیک مسایل و مشکلات ملی و استانی و ارائۀ راه حل را از این طریق اولویت دادند.
 4. عدم ارتباط بیمه ­ها در استان با دانشگاه و امکان پذیری توانمندسازی این مهم از طریق تشکل منسجم بیمه ایی.
 5. اولویت شناسایی نقاط تحریک تقاضای نیروی کار در استان.
 6. تاکید بر پتانسیل مغفول مانده گردشگری استان کرمان که می­توان در این زمینه فعالیت ­های مهمی را در جهت رشد و ارتقای گردش مالی استان.
 7. لزوم تعیین شاخص­‌های کمی به منظور رصد اوضاع اقتصادی استان؛ خصوصا شاخص های واقعی اقتصاد مانند بهره وری.
 8. ضرورت مشخص شدن محور توسعۀ استان.
 9. خالی از سکنه شدن روستاها، که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی در پی خواهد داشت، از دیگر نکات مورد اشارۀ بود که از اولویت­ های اقتصادی استان باید باشد.
استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
متون سیاستی منتشر شده در شمس، بیانگر دیدگاه نویسندگان بوده و لزوما نظر این شبکه نیست.

نظرات

 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
با تشکر، نظر شما پس از تایید در سایت نمایش داده می‌شود.